Details
This is an Endon product, item code EL-40038-BLU. This is a square LED outdoor recessed wall light which is IP67 rated. The fitting is fitted with high quality blue LED's. This range is available in a small and a large fitting which comes in a either Blue or White LED's. To view the full range please type 'EL-400' into the search box.
Additional Information
| Product ID | ENDON-EL-40038-BLU |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5016087005666 |
| Brand | Endon |
| IP Rating | IP67 |
| Lumens | 1lm |
| No: of Lamp | 16 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Lamp Included | YES |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~ 50/60Hz |
| Height (mm) | 99mm |
| Diameter (mm) | 99mm |
| Projection (mm) | 75mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.544 |
| Item Nett Weight (kg) | 0.34kg |
Endon EL-40038-BLU, Dance, Ribbed clear pc & black abs plastic
PRODUCT ID# : ENDON-EL-40038-BLU
/ images

