Details
Single Wall Light in Polished Chrome Base and Frosted Shade IP44
Additional Information
| Product ID | ENDON-EL-20073 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5016087015030 |
| Brand | Endon |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Shade Colour | Opal |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| Lumens | 458lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 82mm |
| Height (mm) | 180mm |
| Projection (mm) | 100mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.466 |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.23kg |
Endon Enluce 1 Light G9 IP44 Chrome Wall Light With Opal Glass Shade
PRODUCT ID# : ENDON-EL-20073
/ images
