Details
IP44 wall bracket is manufactured in chrome and supplied with a 33W G9 lamp. Suitable for use in zone 1 of a bathroom. Subject to current UK wiring regulations. Must be used in conjunction with R.C.D.
Additional Information
| Product ID | ENDON-EL-1303-WBCH |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5016087870370 |
| Brand | Endon |
| IP Rating | IP44 |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| Lumens | 458lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | G9 |
| Lamp Included | YES |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~ 50/60Hz |
| Width (mm) | 115mm |
| Height (mm) | 240mm |
| Projection (mm) | 150mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.746 |
| Item Nett Weight (kg) | 0.45kg |
Endon EL-1303-WBCH, Baron, Chrome effect plate with clear & frosted glass
PRODUCT ID# : ENDON-EL-1303-WBCH
/ images

