Details
This is an Endon product, the item code is: EL-10091. This item is an LED recessed downlight in a brushed aluminium finish. This stylish twin downlight is adjustable. Each light includes 3x 1watt LEDs. This range includes a single downlight, a twin downlight and a triple downlight. To view this range please type 'EL-1009' into the search box.
Additional Information
| Product ID | ENDON-EL-10091 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5016087014408 |
| Brand | Endon |
| IP Rating | IP20 |
| Max Wattage Lamp (W) | 1W |
| Lumens | 80lm |
| No: of Lamp | 6 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Lamp Included | YES |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~ 50/60Hz |
| Length (mm) | 178mm |
| Width (mm) | 95mm |
| Height (mm) | 65mm |
| Projection (mm) | 1mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Aluminium |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.632 |
| Item Nett Weight (kg) | 0.32kg |
Endon EL-10091, Remus, Silver anodised & polished aluminium
PRODUCT ID# : ENDON-EL-10091
/ images

