Details
DOUGLAS-5CH. A 5 light semi flush ceiling light in polished chrome with patterned frosted glass and crystal faceted leaf feature.
Additional Information
| Product ID | ENDON-DOUGLAS-5CH |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5016087027484 |
| Brand | Endon |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 33W |
| Lumens | 458lm |
| No: of Lamp | 5 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~ 50/60Hz |
| Width (mm) | 435mm |
| Height (mm) | 150mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.563 |
| Item Nett Weight (kg) | 2.31kg |
Endon DOUGLAS-5CH 5 Light Ceiling Fitting In Chrome With Glass Shades
PRODUCT ID# : ENDON-DOUGLAS-5CH
/ images
