Details
Endon Satin nickel 5 light fitting. 5 x 33 watt Halogen G9
Additional Information
| Product ID | ENDON-ARIA-5SN |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5016087017782 |
| Brand | Endon |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| Lumens | 458lm |
| No: of Lamp | 5 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | YES |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 270mm |
| Maximum Drop (mm) | 720mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~ 50/60Hz |
| Diameter (mm) | 520mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Nickel |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.933 |
| Item Nett Weight (kg) | 2.93kg |
Endon ARIA-5SN 5 Light Pendant In Satin Nickel *Order Glass Separately*
PRODUCT ID# : ENDON-ARIA-5SN
/ images
