Details
Endon Satin nickel switched wall bracket. 1 x 33 watt Halogen G9
Additional Information
| Product ID | ENDON-ARIA-1WBSN |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5016087017768 |
| Brand | Endon |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| Lumens | 458lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/CFL/Halogen (ALL) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | YES |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~ 50/60Hz |
| Height (mm) | 185mm |
| Diameter (mm) | 130mm |
| Projection (mm) | 175mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Nickel |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.695 |
| Item Nett Weight (kg) | 0.69kg |
Endon ARIA-1WBSN 1 Light Wall Bracket In Satin Nickel *Order Glass Separately*
PRODUCT ID# : ENDON-ARIA-1WBSN
/ images
