Details
Six Light Graceful Pendant Ceiling Fitting In An Antique Brass Finish With 'Carla' Shades Sold Seperately
Additional Information
| Product ID | ENDON-96986-AB |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5016087005833 |
| Brand | Endon |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| Lumens | 400lm |
| No: of Lamp | 6 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Candle) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 605mm |
| Maximum Drop (mm) | 910mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 550mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Antique Brass |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.239 |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 2.3kg |
Charleston 6 Light E14 Antique Brass Adjustable Pendant (Shades Not Included)
PRODUCT ID# : ENDON-96986-AB
/ images
