Details
This is an Endon product, item code: 96565-BP. This 5 light modern ceiling chandelier comes in a brass plated finish with beautiful K9 crystal drops. This elegant Rumba range includes; a 5 light ceiling chandelier, a 2 light wall light, an 8 light ceil
Additional Information
| Product ID | ENDON-96565-BP |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5016087006830 |
| Brand | Endon |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Crystal |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| Lumens | 650lm |
| No: of Lamp | 5 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/CFL/Halogen (ALL) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | NO |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 380mm |
| Maximum Drop (mm) | 740mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~ 50/60Hz |
| Diameter (mm) | 460mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Brass |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.872 |
| Item Nett Weight (kg) | 2.46kg |
Endon 96565-BP Rumba Pendant, Brass & K9 Crystal 5 Light
PRODUCT ID# : ENDON-96565-BP
/ images
