Details
Endon 888-P Opal Swirl Glass Pendant 1 Light In Chrome
Additional Information
| Product ID | ENDON-888-P |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5016087404759 |
| Brand | Endon |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| Lumens | 700lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/CFL/Halogen (ALL) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | NO |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 410mm |
| Maximum Drop (mm) | 990mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~ 50/60Hz |
| Diameter (mm) | 250mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.918 |
| Item Nett Weight (kg) | 1.23kg |
Endon 888-P Opal Swirl Glass Pendant 1 Light In Chrome
PRODUCT ID# : ENDON-888-P
/ images
