Details
Flush fitting IP44 bathroom light with 25 watt G9 lamp included, this must be used in conjunction with an RCD. Subject to current UK wiring regulations.
Additional Information
| Product ID | ENDON-657-15 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5016087301508 |
| Brand | Endon |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 25W |
| Lumens | 318lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~ 50/60Hz |
| Height (mm) | 580mm |
| Diameter (mm) | 150mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.688 |
| Item Nett Weight (kg) | 0.55kg |
Endon 657-15 25W G9 Acid Glass IP44 Flush 2 Light In Glass
PRODUCT ID# : ENDON-657-15
/ images
