Details
Here we have matching wall bracket and three lovely ceiling chandeliers, with an absolutely stunning eight light ceiling fitting. The 8 light 8BL is supplied with extra long chain measuring 1.8 metres.
Additional Information
| Product ID | ENDON-308-8BL |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5016087852086 |
| Brand | Endon |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| Lumens | 650lm |
| No: of Lamp | 8 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/CFL/Halogen (ALL) |
| Lamp Included | NO |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 785mm |
| Maximum Drop (mm) | 2485mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~ 50/60Hz |
| Diameter (mm) | 780mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 5.650 |
| Item Nett Weight (kg) | 4.34kg |
Endon 308-8BL Eight Light Black Fitting 8 Light In Acrylic
PRODUCT ID# : ENDON-308-8BL
/ images
