Details
The Alton wall light is finished in a traditional antique brass and complemented by a matt opal glass shade. With easy reach pull cord switch.
Additional Information
| Product ID | ENDON-1805-1AN |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5016087812240 |
| Brand | Endon |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Pull Switch |
| Dimmable | Yes |
| Material | Glass |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/CFL/Halogen (Golf Ball) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 125mm |
| Height (mm) | 180mm |
| Projection (mm) | 185mm |
| Warranty | 1yr |
| Colour Finish | Antique Brass |
| Colour Finish 2 | Opal |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.761kg |
| Item Nett Weight (kg) | 0.46kg |
Alton 1 Light E14 Antique Brass Wall Light With Pull Cord Switch C/W Matt Opal Glass Shades
PRODUCT ID# : ENDON-1805-1AN
/ images
