Details
This wall or ceiling luminaire from the series LED PALERMO is made of chrome-plated steel and white-painted satinized glass. It has protection rating IP44 and equipped with a replaceable LED-lamp for a warm white light.
Additional Information
| Product ID | EGLO-94998 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 9002759949983 |
| Brand | Eglo |
| IP Rating | IP44 |
| Max Wattage Lamp (W) | 11W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 225mm |
| Height (mm) | 60mm |
| Diameter (mm) | 225mm |
| Energy Class | A+ |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Item Nett Weight (kg) | 1.81kg |
LED Palermo Integrated LED Polished Chrome IP44 Flush Ceiling Light With Glass Shades
PRODUCT ID# : EGLO-94998
/ images
