Details
Introducing the Hilburn 1 Light E27 Silver Outdoor IP44 Pedestal Lamp – a stylish and functional lighting solution that enhances your outdoor spaces with its sleek design and ambient illumination. This attractive pedestal lamp features a modern silver finish and is designed to withstand the elements, making it a perfect addition to your garden, patio, or walkway.
Additional Information
| Product ID | EGLO-94867 |
|---|---|
| Brand | Eglo |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/CFL/Halogen (ALL) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 135mm |
| Width (mm) | 135mm |
| Height (mm) | 410mm |
| Diameter (mm) | 410mm |
| Energy Class | A++ to E |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Silver |
| Item Nett Weight (kg) | 1.705kg |
Hilburn 1 Light E27 Silver Outdoor IP44 Pedestal Lamp
PRODUCT ID# : EGLO-94867
/ images
