Details
The EGLO Rustic Table Lamp is a charming and functional lighting fixture designed to bring a touch of rustic elegance to any room. With its classic design and high-quality construction, this table lamp is perfect for adding warmth and character to your interior spaces.
Additional Information
| Product ID | EGLO-91036 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 9002759910365 |
| Brand | Eglo |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/CFL/Halogen (Candle) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 200mm |
| Height (mm) | 300mm |
| Diameter (mm) | 200mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Black Steel |
| Item Nett Weight (kg) | 4kg |
EGLO Rustic 1x60W E14 ø200x300mm Table Lamp
PRODUCT ID# : EGLO-91036
/ images
