Details
The Banker range is a traditional bankers style desk/table lamp in a Gold, Antique Brass or Satin Nickel finish base. The hand blown green glass shade or white with the Satin Nickel really compliments the base. The lamp features a pull switch.
Additional Information
| Product ID | EGLO-90968 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 9002759909680 |
| Brand | Eglo |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Pull Switch |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Opal White |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/CFL/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 275mm |
| Width (mm) | 266mm |
| Height (mm) | 390mm |
| Diameter (mm) | 414mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.8kg |
Bankers Table Lamp 1 Light E27 Satin Nickel/White Glass
PRODUCT ID# : EGLO-90968
/ images
