Details
Introducing the Lord 1 Light E27 Satin Chrome Adjustable Pendant with White Glass Domed Shade – a refined and sophisticated lighting solution that effortlessly elevates your interior design. This elegant pendant light features a sleek satin chrome finish and a gracefully curved white glass domed shade that casts a warm, inviting glow throughout your space.
Additional Information
| Product ID | EGLO-88491 |
|---|---|
| Brand | Eglo |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/CFL/Halogen (ALL) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 360mm |
| Height (mm) | 1100mm |
| Diameter (mm) | 360mm |
| Energy Class | A++ to E |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Opal |
| Item Nett Weight (kg) | 1.985kg |
Lord 1 Light E27 Satin Chrome Adjsutable Pendant With White Glass Domed Shade
PRODUCT ID# : EGLO-88491
/ images
