Details
The EGLO Togo Pendant Light is a stylish and contemporary lighting fixture designed to enhance the ambiance of any room. With its sleek design and high-quality construction, this pendant light offers both aesthetic appeal and effective illumination, making it an ideal choice for a variety of interior settings.
Additional Information
| Product ID | EGLO-87545 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 9002759875459 |
| Brand | Eglo |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Shade Colour | Black/White |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/CFL/Halogen (Candle) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 85mm |
| Width (mm) | 85mm |
| Height (mm) | 1100mm |
| Diameter (mm) | 600mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Black/White |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Item Nett Weight (kg) | 8kg |
EGLO Togo 3x40w E14 ø600x1100mm Pendant Light
PRODUCT ID# : EGLO-87545
/ images
