Details
The EGLO Forio Pendant Light in Chrome is a stunning and contemporary lighting fixture designed to make a statement in any room. With its modern design and multiple light sources, this pendant light provides both exceptional illumination and stylish appeal.
Additional Information
| Product ID | EGLO-87152 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 9002759871529 |
| Brand | Eglo |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 8 |
| Lamp Socket | G4 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 860mm |
| Height (mm) | 1100mm |
| Diameter (mm) | 860mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Clear |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Item Nett Weight (kg) | 5kg |
EGLO Forio 8x20W G4 Pendant Light/Chrome
PRODUCT ID# : EGLO-87152
/ images
