Details
The EGLO Brenda Pendant Light in Satin Nickel is a stylish and versatile lighting fixture that adds a touch of modern elegance to any space. With its sleek design and high-quality finish, this pendant light is perfect for illuminating a variety of interior settings.
Additional Information
| Product ID | EGLO-87058 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 9002759870584 |
| Brand | Eglo |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/CFL/Halogen (ALL) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 380mm |
| Height (mm) | 1400mm |
| Diameter (mm) | 380mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Opal |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Item Nett Weight (kg) | 4kg |
EGLO Brenda 1x100W E27 ø380x400mm Pendant Light/Satin Nickel
PRODUCT ID# : EGLO-87058
/ images
