Details
This pendant luminaire from the series LORD 2 is made of silver plastic, satin nickel steel, wood in beech and white alabaster glass. It has protective insulation and needs an E27-lamp to shine.
Additional Information
| Product ID | EGLO-87009 |
|---|---|
| Brand | Eglo |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
| Material | Glass |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/CFL/Halogen (ALL) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 360mm |
| Height (mm) | 1100mm |
| Diameter (mm) | 360mm |
| Energy Class | A++ to E |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Item Nett Weight (kg) | 2.098kg |
Lord 2, 1 Light E27 Satin Nickel Adjustable Rise And Fall Pendant With Beech C/W Alabaster Glass Shade
PRODUCT ID# : EGLO-87009
/ images
