Details
This pendant luminaire from the series TROY3 is made of satin nickel steel and white-painted satinized glass. The spotlight needs an E27-lamp.
Additional Information
| Product ID | EGLO-85977 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 9002759859770 |
| Brand | Eglo |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 105mm |
| Height (mm) | 1100mm |
| Diameter (mm) | 105mm |
| Energy Class | A++ to E |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Nickel |
| Item Nett Weight (kg) | 0.73kg |
Troy 1 Light E27 Satin Nickel Adjustable Pendant With Glass Opal Matt Shade
PRODUCT ID# : EGLO-85977
/ images
