Details
This pendant luminaire from the series RONDO is made of satin nickel steel and white, opal-matte glass and needs an E27-lamp to shine.
Additional Information
| Product ID | EGLO-85262 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 9002759852627 |
| Brand | Eglo |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 250mm |
| Height (mm) | 1100mm |
| Diameter (mm) | 250mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Nickel |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Item Nett Weight (kg) | 1.64kg |
Rondo 1 Light E27 Satin Nickel Adjustable 250mm Globe Pendant With Glass Opal Matt Round Shade
PRODUCT ID# : EGLO-85262
/ images
