Details
The EGLO 2 Head Spotlight in Satin Nickel is a versatile and contemporary lighting fixture designed to provide focused illumination and enhance the ambiance of any room. With its sleek design and adjustable heads, this spotlight is ideal for a variety of interior settings.
Additional Information
| Product ID | EGLO-85222 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 9002759852221 |
| Brand | Eglo |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 2 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 145mm |
| Diameter (mm) | 145mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Nickel |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Item Nett Weight (kg) | 2kg |
EGLO 2 Head Spotlight 2x40W G9/Satin Nickel
PRODUCT ID# : EGLO-85222
/ images
