Details
This table luminaire from the series SOLO 1 is made of satin nickel steel and white satinized glass. It has protective insulation and needs an E14-lamp to shine. It can be switched on/off and dimmed by touching the specially designed “Touch Me“ part of th
Additional Information
| Product ID | EGLO-85104 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 9002759851040 |
| Brand | Eglo |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Shade Colour | Opal White |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/CFL/Halogen (Candle) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 100-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 260mm |
| Height (mm) | 350mm |
| Diameter (mm) | 260mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Nickel |
| Item Nett Weight (kg) | 1.31kg |
Solo 1 Light E14 Touch Table Lamp Satin Nickel With White
PRODUCT ID# : EGLO-85104
/ images
