Details
The EGLO Spike I Ceiling Light in French Gold is a stylish and contemporary lighting solution that adds a touch of elegance to any interior. With its compact design and high-quality finish, this ceiling light is perfect for enhancing various living spaces.
Additional Information
| Product ID | EGLO-83799 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 9002759837990 |
| Brand | Eglo |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 100-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 80mm |
| Height (mm) | 100mm |
| Diameter (mm) | 80mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | French Gold |
| Item Nett Weight (kg) | 1kg |
EGLO Spike I 1x40W G9 ø80x100mm Ceiling Light/French Gold
PRODUCT ID# : EGLO-83799
/ images
