Details
Measurements: H15 x Ø49cm
TECHNICAL INFORMATION
Full of ripples and swirls, the Zelda flush ceiling light will enhance any room in your home. With a bright polished chrome finish frame, the Zelda has 5 attractive clear glass shades with a rippled surface held on outwardly curving arms, each with an additional echoing arm attached, giving a scribble effect.
This flush ceiling light has a low profile, so is suitable for low ceiling heights.
Additional Information
| Product ID | DAR-ZEL5450 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128448347 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 5 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 150mm |
| Diameter (mm) | 490mm |
| Body Height (mm) | 150mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Clear Glass |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.892kg |
| Item Nett Weight (kg) | 2.5kg |
Zelda 5 Light G9 Polished Chrome Flush Fitting With Clear Rippled Glass Shades
PRODUCT ID# : DAR-ZEL5450
/ images
