Details
The ZARAGOZA 40cm 3lt Pendant has a polished chrome ceiling plate and comes complete with a black micro pleat shade and acrylic diffuser.
Pendant is supplied with 150 cm cable and can be adjusted for height at point of installation.
Matching products are available; type ZARAGOZA in the search box at the top of the screen to view the whole range.
Additional Information
| Product ID | DAR-ZAR1022 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128344588 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Shade Colour | Black |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 350mm |
| Maximum Drop (mm) | 3000mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 350mm |
| Diameter (mm) | 400mm |
| Body Height (mm) | 200mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.91kg |
| Item Nett Weight (kg) | 2.8kg |
Zaragoza 3 Light E27 Polished Chrome Adjustable 40cm Round Pendant With Black Micro Pleat Shade & Frosted Acrylic Diffuser
PRODUCT ID# : DAR-ZAR1022
/ images
