Details
Perfect for lower ceilings the YASMIN range features a compact 5 light in polished chrome with a clear ribbed glass and inner wire detail that diffuses the light beatuifully. This compact fitting spreads an excellent light for its size. The matching wall bracket has a switch concealed at the base of the back plate.
Additional Information
| Product ID | DAR-YAS0550 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128535375 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 5 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 280mm |
| Diameter (mm) | 450mm |
| Body Height (mm) | 280mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Clear Glass |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.331kg |
| Item Nett Weight (kg) | 1kg |
Yasmin 5 Light G9 Polished Chrome Semi Flush Fitting With Clear Ribbed Glass & Inner Wire Detail Shades
PRODUCT ID# : DAR-YAS0550
/ images
