Details
The WOODSTOCK Wall Light has scavo glass shades and antique brass frame.
The wall light is pull cord switched.
Additional Information
| Product ID | DAR-WOO0785 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128247056 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Pull Switch |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | B22 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Candle) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 240mm |
| Width (mm) | 150mm |
| Height (mm) | 200mm |
| Body Height (mm) | 200mm |
| Projection (mm) | 240mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Antique Brass |
| Colour Finish 2 | Clear Glass |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.587kg |
| Item Nett Weight (kg) | 0.29kg |
Woodstock 1 Light B22 Antique BrassWall Light With Pull Cord C/W Scavo Glass Shade
PRODUCT ID# : DAR-WOO0785
/ images
