Details
The WOODSTOCK 3lt Semi Flush has scavo glass shades and antique brass frame.
Matching products are available; type WOODSTOCK in the search box at the top of the screen to view the whole range.
Additional Information
| Product ID | DAR-WOO0385 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128247032 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | B22 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Candle) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 340mm |
| Diameter (mm) | 490mm |
| Body Height (mm) | 340mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Antique Brass |
| Colour Finish 2 | Clear Glass |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.408kg |
| Item Nett Weight (kg) | 2kg |
Woodstock 3 Light B22 Antique Brass Semi Flush Fitting With Scavo Glass Shades
PRODUCT ID# : DAR-WOO0385
/ images
