Details
The WHEEL 3lt Pendant has a polished chrome ceiling plate and comes complete with a taupe ribbon wrapped shade, tempered glass diffuser and polished chrome finial.
Pendant can be adjusted for height at point of installation.
Additional Information
| Product ID | DAR-WHE0329 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128426468 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Shade Colour | Taupe |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 300mm |
| Maximum Drop (mm) | 2000mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 2000mm |
| Diameter (mm) | 570mm |
| Body Height (mm) | 150mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 5.304kg |
| Item Nett Weight (kg) | 4kg |
Wheel 3 Light E27 Polished Chrome Adjustable Pendant With Taupe Ribbon Wrapped Shade & Tempered Glass Diffuser
PRODUCT ID# : DAR-WHE0329
/ images
