Details
The WHARFDALE wall light features a vintage style prismatic glass shade, teamed with soft satin chrome metal work and bright copper detailing to produce a contemporary look that suits industrial styling as well as the modern interior look.
The wall light is operated by a pull cord.
Additional Information
| Product ID | DAR-WHA0746 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128558022 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Pull Switch |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Shade Colour | Prismatic |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 145mm |
| Height (mm) | 230mm |
| Body Height (mm) | 230mm |
| Projection (mm) | 240mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Chrome |
| Colour Finish 2 | Copper |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.295kg |
| Item Nett Weight (kg) | 1.0kg |
Wharfdale 3 Light E27 Satin Chrome With Coper Detail Wall Light With Pull Cord C/W Prismatic Glass Shade
PRODUCT ID# : DAR-WHA0746
/ images
