Details
WHARFDALE - the vintage style prismatic glass teamed with soft satin chrome metal work and bright copper detailing produces a contemporary look that suits industrial styling as well as the modern interior look. Height adjustable on installation. Matching wall bracket available.
Additional Information
| Product ID | DAR-WHA0546 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128558015 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Shade Colour | Prismatic |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 5 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 550mm |
| Maximum Drop (mm) | 1200mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 400mm |
| Diameter (mm) | 575mm |
| Body Height (mm) | 400mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Chrome |
| Colour Finish 2 | Copper |
| Carton Gross Weight (kg) | 6.096kg |
| Item Nett Weight (kg) | 4.8kg |
Wharfdale 5 Light E27 Satin Chrome With Coper Detail Adjustable Pendant With Prismatic Glass Shades
PRODUCT ID# : DAR-WHA0546
/ images
