Details
The WAYNE 3 light bathroom semi-flush with textured glass shades and polished chrome metalwork. The textured glass creates a stunning effect when on and looks equally brilliant when off. We find it works best in pairs framing a mirror.
Just because the Wayne is designed for the bathroom doesn’t mean it can’t be used in other rooms such as bedrooms, lounges or kitchens.
Additional Information
| Product ID | DAR-WAY5350 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128678140 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 3W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/CFL/Halogen (ALL) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 410mm |
| Height (mm) | 220mm |
| Body Height (mm) | 220mm |
| Energy Class | A++ to E |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Clear Glass |
| Item Nett Weight (kg) | 1.9kg |
Wayne 3 Light G9 Polished Chrome IP44 Surface Mounted Ceiling Light With Textured Glass Shade
PRODUCT ID# : DAR-WAY5350
/ images
