Details
The VILLA 4lt Flush has acid-etched glass shades with clear cut detail and polished chrome frame.
Matching products are available; type VILLA in the search box at the top of the screen to view the whole range.
Additional Information
| Product ID | DAR-VIL0450 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128378316 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 4 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 190mm |
| Diameter (mm) | 460mm |
| Body Height (mm) | 190mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Clear Glass |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.364kg |
| Item Nett Weight (kg) | 1kg |
Villa 4 Light G9 Polished Chrome Flush Fitting With Acid-Etched Glass Shade With Clear Cut Detail
PRODUCT ID# : DAR-VIL0450
/ images
