Details
The VIKING table lamp features a polished chrome and black ribbed wood base with a black linen drum shade featuring a white laminate inner.
The table lamp is in line rocker switched.
Additional Information
| Product ID | DAR-VIK4022 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128360724 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Inline Switch |
| Dimmable | No |
| Shade Colour | Black |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 630mm |
| Diameter (mm) | 300mm |
| Body Height (mm) | 630mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.007kg |
| Item Nett Weight (kg) | 1.5kg |
Viking 1 Light E27 Polished Chrome Table Lamp With Black Ribbed Wood Base With Inline Switch C/W Black Linen Drum Shade
PRODUCT ID# : DAR-VIK4022
/ images
