Details
Traditionally styled, the VESTRY IP44 Bathroom Wall Light has a polished chrome backplate and clear glass shade.
Additional Information
| Product ID | DAR-VES0750 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128500809 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 25W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 145mm |
| Width (mm) | 100mm |
| Height (mm) | 220mm |
| Body Height (mm) | 220mm |
| Projection (mm) | 140mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Clear Glass |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.912kg |
| Item Nett Weight (kg) | 0.5kg |
Vestry 1 Light G9 Polished Chrome Bathroom IP44 Wall Light With Clear Glass Shade
PRODUCT ID# : DAR-VES0750
/ images
