Details
The Vanessa 5 light Lantern VAN0575 in a antique brass finish is decorative pendant featuring a spectacular orb glass shade with intricate metal detailing. This fitting is height adjustable. An eye-catching fitting that would look fabulous in any living space.
Additional Information
| Product ID | DAR-VAN0575 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128699749 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 5 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Candle) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 650mm |
| Maximum Drop (mm) | 2100mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 415mm |
| Body Height (mm) | 540mm |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Antique Brass |
| Item Nett Weight (kg) | 7.9kg |
Vanessa 5 Light E14 Antique Brass Adjustable Lantern Pendant With Glass
PRODUCT ID# : DAR-VAN0575
/ images
