Details
The VANESSA three-light decorative pendant features a spectacular orb glass shade with intricate polished nickel metal work. Suspended by a white braided cable and chain, which is height adjustable at the point of installation.
Additional Information
| Product ID | DAR-VAN0338 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128592200 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Candle) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 550mm |
| Maximum Drop (mm) | 1400mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 430mm |
| Diameter (mm) | 320mm |
| Body Height (mm) | 430mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Clear Glass |
| Carton Gross Weight (kg) | 5.45kg |
| Item Nett Weight (kg) | 4kg |
Vanessa 3 Light E14 Polished Nickel Adjustable Orb Pendant With Cler Glass Shade
PRODUCT ID# : DAR-VAN0338
/ images
