Details
The TYLER five-light pendant is a timeless classic design with arms extending out from a central circular base in a satin nickel finish. Height adjustable at point of installation. Supplied as fitting only; shown with shades S066 (sold separately).
Additional Information
| Product ID | DAR-TYL0538 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128588760 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 5 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Candle) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 380mm |
| Maximum Drop (mm) | 1380mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 1380mm |
| Diameter (mm) | 450mm |
| Body Height (mm) | 1380mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Nickel |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.047kg |
| Item Nett Weight (kg) | 1.5kg |
Tyler 5 Light E14 Satin Nickel Adjustable Dual Mount Pendant (Fitting Only)
PRODUCT ID# : DAR-TYL0538
/ images
