Details
The TUSCAN 1lt Wall Light has a satin chrome base and is shown here with an ivory cotton drum shade, CODE-S1061, available to buy separately.
Matching products are available; type TUSCAN in the search box at the top of the screen to view the whole range.
Additional Information
| Product ID | DAR-TUM0763 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128535757 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Shade Colour | Taupe |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 2 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 400mm |
| Height (mm) | 180mm |
| Body Height (mm) | 180mm |
| Projection (mm) | 200mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Bronze |
| Colour Finish 2 | Taupe |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.614kg |
| Item Nett Weight (kg) | 2.5kg |
Tumola 2 Light E27 Bronze Metal Work Wall Light Complimented By Natural Linen Shade & Glass Diffuser
PRODUCT ID# : DAR-TUM0763
/ images
