Details
The TOWER comprises of cascading frames in matte black with polished chrome lamp holder detail. Perfect for framing vintage style decorative lamps. Height adjustable at point of installation to a maximum of 1.3m.
Additional Information
| Product ID | DAR-TOW0650 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128589910 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 6 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 550mm |
| Maximum Drop (mm) | 1300mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 700mm |
| Diameter (mm) | 500mm |
| Body Height (mm) | 700mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Matt Black |
| Colour Finish 2 | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.611kg |
| Item Nett Weight (kg) | 2.5kg |
Tower 6 Light E27 Matt Black With Polished Chromer Adjustable Cluster Wire Frame Box Pendant
PRODUCT ID# : DAR-TOW0650
/ images
