Details
The TIBET 1lt Wall Light has a modern satin chrome wall plate and a cream cotton rectangular shade.
The wall light is rocker switched.
Matching products are available; type TIBET in the search box at the top of the screen to view the whole range.
Additional Information
| Product ID | DAR-TIB0746 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128491985 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Rocker Switch |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Shade Colour | Cream |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 150mm |
| Height (mm) | 290mm |
| Body Height (mm) | 290mm |
| Projection (mm) | 175mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Chrome |
| Colour Finish 2 | Ivory |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.956kg |
| Item Nett Weight (kg) | 0.7kg |
Tibet 1 Light E27 Satin Chrome Wall Light With Rocker Switch C/W Cream Cotton Rectangualr Shade
PRODUCT ID# : DAR-TIB0746
/ images
