Details
Vintage style wall bracket with screw and cage detail over a clear glass cover for an authentic look.
Additional Information
| Product ID | DAR-TER0761 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128534972 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Golf Ball) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 480mm |
| Maximum Drop (mm) | 1320mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 200mm |
| Height (mm) | 1320mm |
| Diameter (mm) | 300mm |
| Body Height (mm) | 220mm |
| Projection (mm) | 250mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Antique Chrome |
| Colour Finish 2 | Clear Glass |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.832kg |
| Item Nett Weight (kg) | 0.5kg |
Terrace 1 Light E14 Antique Chrome Traditional Fisherman's Lamp Wall Light With Clear Glass Shade Within A Cage
PRODUCT ID# : DAR-TER0761
/ images
