Details
Nautically inspired, the TERRACE range is reminiscent of a traditional fisherman's lamp.
The 1lt pendant boasts a copper ceiling plate and caged, clear glass shade.
Supplied with 100cm of cable and chain, this pendant is fully height adjustable at point of installation.
Matching products are available; type TERRACE in the search box at the top of the screen to view the whole range
Additional Information
| Product ID | DAR-TER0164 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128528001 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 480mm |
| Maximum Drop (mm) | 1320mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 1320mm |
| Diameter (mm) | 300mm |
| Body Height (mm) | 360mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Copper |
| Colour Finish 2 | Clear Glass |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.529kg |
| Item Nett Weight (kg) | 1kg |
Terrace 1 Light E27 Copper Adjustable Traditional Fisherman's Lamp Pendant With Clear Glass Shade Within A Cage
PRODUCT ID# : DAR-TER0164
/ images
