Details
The TENBY Outdoor Wall Light is finished in matt black and has bevelled polished glass; it would accentuate details on period and traditional properties beautifully.
It is IP43 rated and suitable for use in outdoor environments and comes complete with a 5 year guarantee against corrosion.*
*this guarantee will not apply to any products if installed in areas of salty or acidic atmospheric conditions.
Additional Information
| Product ID | DAR-TEN2122 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128188175 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP43 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 100mm |
| Width (mm) | 180mm |
| Height (mm) | 360mm |
| Body Height (mm) | 360mm |
| Projection (mm) | 100mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Black |
| Colour Finish 2 | Clear Glass |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.32kg |
| Item Nett Weight (kg) | 1kg |
Tenby 1 Light E27 Black Outdoor IP43 Half Wall Light With Bevelled Polished Glass Panels
PRODUCT ID# : DAR-TEN2122
/ images
