Details
The TAYLOR 1lt Table Lamp features a hand cast resin base in an antique brass finish and has a gold faux silk pleated shade with self coloured trim to edges.
The table lamp is in line rocker switched.
Additional Information
| Product ID | DAR-TAY4075-X |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128402981 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Inline Switch |
| Dimmable | No |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Candle) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 220mm |
| Height (mm) | 490mm |
| Body Height (mm) | 490mm |
| Projection (mm) | 220mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Antique Brass |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.475kg |
| Item Nett Weight (kg) | 1.2kg |
Taylor 1 Light E14 Antique Brass Table Lamp With Inline Switch C/W Gold Faux Silk Pleated Shade
PRODUCT ID# : DAR-TAY4075-X
/ images
