Details
The TAMARA is an elegant ribbed glass wall light which would be equally at home in a French bistro or a country kitchen. Finished in satin nickel with a matching pull cord switch.
Additional Information
| Product ID | DAR-TAM0738 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128588531 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Pull Switch |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Golf Ball) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 150mm |
| Height (mm) | 260mm |
| Body Height (mm) | 260mm |
| Projection (mm) | 280mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Nickel |
| Colour Finish 2 | Clear Glass |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.955kg |
| Item Nett Weight (kg) | 0.5kg |
Tamara 1 Light E14 Satin Nickel Vintage Globe Wall Light With Pull Cord C/W Clear Ribbed Glass Shade
PRODUCT ID# : DAR-TAM0738
/ images
